Blink Dog : Monstroloogia

Artikli eeldatav lugemisaeg: 6 minutit

Monstroloogia on teadmisteseeria, mis vaatab erinevaid fantastilisi olevusi ja muudab need mõõduka suurusega info-ampsudeks. Iga osa võtab luubi alla ühe olevuse, vaatab seda läbi ajaloo ning loob ühtse kokkuvõtte, mille võid endale kõrva taha panna, planeerides järgmist seika või sekeldust.

Blink dog ehk kadukoer on taas üks ikoonilistest olevustest, kes Dungeons & Dragonsi maailmast tuttav. See pika ajalooga neljajalgne on püsinud kadumatult kõikides mängu versioonides ning väärib seekordses Monstroloogia vaatluses tähelepanu.

Esimest korda jõudis blink dog meieni aastal 1975 Greyhawk’i täiendraamatus. Kuigi nimi viitab koerale, sarnaneb nende välimus rohkem hüäänile. Kuigi meile teada olevalt hüäänidel siiski kadukoerale omast maagilist ringinihkumisvõimet ei ole.  

Välimääraja

Nagu sissejuhatuses mainitud, on neid algselt kirjeldatud hüäänilaadsetena. Suured kõrvad, karvane saba ning kirju karvkate moodustab kirjelduse olevusest, kes justkui ei sobituks meie artikliteseeria monstroloogia nime alla. Midagi monstrumilaadset kadukoerte välimuses ei ole.

Kuid siiski leiab tähelepanelik seikleja midagi pisut tavatut – kadukoertel on erkrohelised, harva ka lillakad või oranžid valvsad silmad, mis justkui peegeldavad nende kodumaailma. Nimelt pole kadukoerad pärit mitte meile tuttavast maailmast, vaid Feywildist, millele viitavad ka nende maagilised võimed. Nendest teeme juttu allpool.

Advanced Dungeons & Dragons, Monstrous Manual (1993), TSR

Iseloom

Erinevalt tavapärastest kiskjatest on kadukoerad loomu poolest tagasihoidlikumad ja sõbralikumad. Seda peegeldavad ka nende söögiharjumused – tegemist ei ole rangelt kiskjaga, vaid nende toidumenüüsse kuuluvad võrdselt nii taimed kui ka liha. Kõigesööjatena liiguvad ja jahivad nad üldiselt karjas ning kogutud saagi jagavad omavahel võimalikult võrdselt.

Kadukoerad on loomu poolest neutraalsed ning võib eeldada, et seiklejad, kes end võitluses kadukoertega vastamisi leiavad, on selles konfliktis need, keda juturaamatute lehtedel võiksime nimetada pahalasteks. Ning ka sellises olukorras on kadukoer juba silmanud mitut erinevat põgenemissuunda, kuhu järgmisel hetkel taanduda ning ohu eest põgeneda. 

Elades kuni kahekümne aasta vanuseni ei saa kahjuks nende võimete sekka arvata maagilisele kodumaailmale kohast pikka eluiga. Noorte kutsikatena elavad nad oma vanemate valvsa pilgu all, kuniks nad jõuavad eani, kus nad on ise võimelised enda eest hoolitsema. Karjast lahkudes asuvad nad üksinda maailma avastama ning oma võimeid viimistlema. Peale säärast enesearenguteekonda, mis kuskil kolm aastat võib kesta, naasevad nad tagasi koju karja sekka, et omale paarilist leida. Kadukoerad paarituvad eluks ning on oodata kuni nelja pesakonda järglasi.

Kõik see viitab üsna arukale olevusele, kes ei ela toidukorrast toidukorrani ning säärane tähelepanek on väga tõene. Tegemist on äärmiselt intelligentsete olevustega, mida kahjuks piirab nende suutmatus rääkida üheski keeles, mida ette sattuv seikleja või muu arukas olend võiks mõista. Kuid koerad omavahel mõistavad üksteist perfektselt – häälitsustega edastavad nad oma sõnumeid liigikaaslastele väga detailselt. 

Tänu oma Feywildi taustale mõistavad nad täielikult Sylvan’it, mis on iidne Fey-olevuste ja elanike keel.

Monster Manual (3.5E)  (2003)

Võimed

Kadukoerte peamiseks võimeks on nende oskus teleporteeruda sama loomulikult, kui meie jaoks on kõndimine. Tegemist ei ole võimega, mis võimaldaks neil väga pikki vahemaid koheselt läbida. Nende nihkumine ulatub kuni 12 meetrini ning on loomulik osa nende liikumisvõimetest ja instinktidest. Tõenäoliselt on tegemist kaitserefleksiga, mitte varitsusvõimega, kuid Feywildi loodusuurijad on täheldanud, kuidas kadukoerad oma kadumisvõimet ka jahti pidades ära kasutavad.

Kuna säärane teleportatsioonimaagia liigutab olevuse füüsiliselt ühest kohast teise, on kadukoerad väga tähelepanelikud oma liikumises, vältides nihkumist, kui sihtpunkt võiks neid ohtu seada. Segaduses või pimestatud loom võib end leida samas asukohas, kui mõni muu ese või olend, ning selline tulemus ei ole kindlasti meeldiv vaatepilt ega saatus.

Humanoide kadukoerad üldjuhul ei ründa. Kui nad siiski võitlusesse satuvad, kasutavad nad oma võimeid, et vältida võimalust vastaste poolt tabatud saada. Pigem eelistavad kadukoerad oma vastaste jõudu ja raevu nende endi vastu kasutada, keskendudes nende väsitamisele ja kurnamisele, et lõpuks jõuetu vastase eest põgeneda.

Kokkuvõtteks

Blink dog on teiste müstiliste olendite kõrval väga kontrastne olevus. Loomult rahumeelne ja sõbralik, kui olukord vastupidist ei nõua. Feywildi metsades pesitsevad neljajalgsed olevused rikastavad sealset pilti, olles haruldus, kes vastupidiselt mitmetele teistele kohalikele ei ürita igat möödujat või ekslejat oma saagiks pöörata.

Seesugune arukas ja lojaalne olevus võib olla seiklejatele väärtuslik kaaslane, kui nad suudavad kuidagi tolle usaldust võita ning võtavad arvesse, et tegemist ei ole lihtsameelse loomaga, vaid kaalutleva ja karvase liitlasena.

Kasutatud allikad:

Greyhawk (1975). TSR
Advanced Dungeons & Dragons Monster Manual (1978), TSR
Advanced Dungeons & Dragons, Monstrous Manual (1993), TSR

Dungeons & Dragons 3.5 Edition, Monster Manual (2003), Wizards of the Coast
Dungeons & Dragons 4th Edition, Monster Manual I (2008), Wizards of the Coast
Dungeons & Dragons 5th Edition, Monster Manual (2014), Wizards of the Coast

Vaata järgmiseks midagi siit:

Dungeons & Dragons distantsilt

2020 aasta kevad keeras nii mõnelgi Dungeons & Dragons (D&D) fännil elu pea peale. Järsku leidsid seltskonnad end olukorrast, kus harjumuspäraselt ühe laua taga mängida ei saanud. Gruppidel, kel lisaks seiklemisele oli oluline ühine einestamine ja...

Koopad Ja Koletised: Ajurünnak Ep 3 – Mardi- ja Kadripäev

Koopad ja Koletised Youtube'i kanalil on Jürgen (KVESTi discordi serveris tuttav kui SergeantRat) loonud mitmeid õpetlikke Dungeons & Dragons'i videoid. Läbi tugeva huumoriprisma on ta kanalil mitmeid teemasid läbi võetud ning on huvitav kodumaine vaatamine...

Fantastilised liigid: Gnomes

Dungeons & Dragons (edaspidi D&D) fantastiliste rasside artikliseeria eelmises kirjutises tutvusime kääbikute ehk halflingutega. Kuid on veel üks rass, keda peetakse tihti eksikombel levinud rassidest keskmiselt kõige lühemateks.  Gnome ehk gnoom on...

Uus Grupileidja

Oleme taustal teinud tööd väga pikalt, et juba olemasolev platvorm muutuks veelgi paremaks abiliseks. Uue Grupileidjaga oleme toonud kaasa mitmeid uusi funktsioone ja võimalusi, mis muudavad puuduvate mängijate või otsitavate gruppide haldamise ja leidmise veelgi mugavamaks.

Saage tuttavaks – Grupileidja

Tegemist on aegunud artikliga - Grupileidja 2.0, ehk ainus Grupileidja, töötab teisel platvormil ning selle kohta saad lugeda siit. Miks on nii, et draakonite alistamise, maailma päästmise ja tulnukate sissetungi takistamine on tihtilugu lihtsam ülesanne, kui ühe...

Mis see Dungeons & Dragons siis tegelikult on?

Internetiavarustes ekseldes on sulle jäänud silma selline mäng, nagu Dungeons & Dragons. Oled näinud seda mängituna või mainituna mõnes sarjas või filmis. Kus iganes sa seda kohanud oled, on see, põimitud igasugusest kultusteabest, pakkunud huvi, aga päeva lõpuks...

Video: Invisible Stalker

Milline Dungeons & Dragons'i olevustest oli nii nähtamatu, et seda polnud isegi raamatulehtedel näha? "Kas teadsid?" on videoteseeria, kus lühidalt räägime erinevatest infokildudest Dungeons & Dragons'i kohta, mida sa ei pruukinud teada....

Kas teadsid? | KVEST

KVESTil täitus kolmas tegutsemisaasta. Võtame "Kas teadsid?" videoformaadi raames ette seekord meie endi. Kuidas me alustasime, mis me tegime ja kuhu me jõudsime. Vist on mingit tehnilised viperused, nagu ikka... Kaamera aku vist pani segast, ei tea....

Pokémon või D&D? Miks mitte mõlemat!

Battlezoo Eldamon plaanib tuua kõikidele Pokemoni fännidele võimaluse püüda ja treenida elukaid oma Pathfinderi või D&D 5E kampaaniates. Hoogu kogub uus täiendkollektsioon nimega Battlezoo Eldamon, mis tutvustab mängijatele üle 160 uue koletise, keda on võimalik...

SAKE lugu

Mängisime SAKE-t – Sorcerers, Adventurers, Kings, Economics. See on mitmetasandiline rollimäng, kus mängijad soovi korral saavad seigelda mööda maad väikse kambana, nagu seiklejad ikka, aga saavad ka juhtida aadelkonda, provintsi, riiki või muud valitsusala.  Kuigi...
Ostukorv
Ostukorv on tühi.

Lisa mõni toode ostukorvi, et alustada.