Fantastilised Rassid IX: Tieflings

Järg on viimaks jõudnud Dungeons & Dragons (edaspidi D&D) fantastiliste rasside artikliseeria viimase kirjutiseni. Vähemalt laiemalt levinud rasside kontekstis. Sel korral tutvume eriskummalise olendiga, keda tuntakse kui põrguline ehk tiefling. Eelmises, draakonlastele keskendunud artiklis, nägime, et dragonbornid omavad väga unikaalset välimust, mis eristab neid selgelt teistest.Sama on ka põrgulistega.

Nende ajalugu on keeruline ning deemonliku välimuse tõttu suhtutakse neisse teatud eelarvamustega. Seetõttu on nad ellu jäämiseks ja edu saavutamiseks pidanud kasutama kavalust ja oma isiklikku võlu. Kui varasemates artiklites olen hoiatanud lugejat, et rassi mitte segi ajada teistest maailmadest või süsteemidest tuntud tegelastega, siis põrgulise puhul suurt ohtu ei ole. Erinevates mängudes võib leida saatanale või deemonitele omaste tunnustega olendeid, kuid tihtilugu on neid ka säärasena defineeritud.

Omadused

Põrgulise elu võib juba sünnist saati kujuneda üpriski keeruliseks. Nende tagamaade mõistmiseks tuleb aru saada, et põrgulise üks esivanematest on mõni põrgudimensioonist pärit olend – devil, demon või laiemalt võttes mõni fiend. Need olendid on aga teatavasti süngete eesmärkide ja kavatsustega. Kuna põrgulised omavad sageli mõnda füüsilist tunnust, mis viitab nende päritolule, siis see on ka põhjus, miks nende poole vaadatakse eelarvamuste, hirmu või põlgusega.

Kui veab, sünnib põrguline täiesti tavalise inimese välimusega. Siiski on suuremal osal mõni tunnus, mis viitab nende päritolule. Peamisteks tunnusteks on sarved, saba, teravad hambad. Mõnel on jalgadeks kabjad või sinakas, lillakas või punakas nahatoon. Peale selle võivad silmad olla üleni mustad, punased, valged, hõbedased või kuldsed.

Muu suhtes on põrgulised inimestele sarnased.  Nad on keskmiselt sama pikad(170-190cm) ning kaaluvad vaid veidi rohkem (64-100kg). Nende juuksed on pigem tumedamat tooni: punased, sinised või lillad. Lisaks on täheldatud, et põrgulistel on inimestega võrreldes kiiremad refleksid. See omadus aitab neil edukamalt tegeleda näpuosavust nõudvate tegevustega ning vajadusel end peita.

Peale selle on nad ka vilunud petjad ning võivad seetõttu olla kahepalgelised. Põrgulised vananevad inimestega samas tempos, kuid elavad keskmiselt 20-40 aastat kauem. Seda juhul, kui nad sündides ellu jäävad. Põrgulised, kes omavad väliselt saatanlikke tunnuseid, leiavad vahel oma traagilise lõpu kohkunud vanemate käe läbi.

Põrgulised on nobedad, mistõttu eelistavad nad kergemat rüüd ning väiksemaid relvi. Illustratsioon: Forrest Imel

Harvemal juhul pärineb tiefling mõnest jumalast. Siis tulenevad tema tunnused just sellest jumalusest. Näiteks ebaõnne jumalannast, Beshabast, pärinevad põrgulised võib ära tunda valgete juuste ning hirvesarvede järgi. Samas varaste jumala Maski järeltulijail ei ole peegeldust. Siiski on enamik põrgulisi neetud Asmodeusi, Põrgukihtide valitseja vereliini pärijateks. Seetõttu omavad enamik põrgulisi tunnuseid, mis just omased Põrgukihtidel elutsevatele olenditele.

Paljusid põrgulisi on õnnistatud maagiliste võimetega. Mitmed neist otsisid neid võimeid ise, luues kokkuleppeid ohtlikke jõududega ning saades seeläbi warlockiteks. Olles arkaana võimed omandanud, tunnevad osad tõmmet tumedamate jõudude poole, mistõttu otsivad nad võimalusi saavutamaks kontakti nende dimensioonidega, kus elutsevad neetud hinged, kellega jagatakse vereliini.

Põrgulistel on naturaalne resistentsus tulele, mis tuleb erinevates keerulistes situatsioonides kasuks. Mõned üksikud põrgulised suudavad oma päritolust tulenevat potentsiaali sedavõrd ära kasutada, et kasvatavad seljast tiivad. Lisaks on nende silmad harjunud nägema pimedas just nagu haldjatel.

Lahinguväljal on põrgulised andekad sõdalased. Nad on vilkad ning nobedad. Nad eelistavad relvi, mis on üliteravad ning kerged, et neid kiirete liigutustega kasutada. Kõige sagedasemad relvad põrgulise arsenalis on käsiammud, pistodad, ühekäemõõgad, saablid, rapiirid ning kergemad odad. Paljud tieflingud on mõlemakäelised ja seetõttu võitlevad sageli korraga kahe relvaga. Loomulikult on oma loomuliku eelsoodumuse tõttu põrguliste seas ka väga palju maagiakasutajaid, kes neid võimeid sõjatandril efektiivselt ära kasutavad.

Päritolu

Põrgulistel ei ole kunagi olnud ühte kuningriiki või kodumaad. Kuna nad on inimeste järeltulijad, siis leidub neid igal pool. Mõnes inimeste kuningriigis rohkem, teises vähem. Kuningriigiti oli erinev ka põrguliste staatus. Ühes paigas olid põrgulised vabad ning neisse suhtuti võrdselt. Seal võis leida ka põrgulisi, kes olid mõnel juhtival positsioonil. Samas teises kuningriigis oli põrgulised orjad, kes olid sunnitud inimeste ja teiste rasside igat soovi täitma. Kolmandas riigis olid nad peamiselt sõdalased, kes teenisid kui palgamõrtsukad, vargad ning spioonid. 

Aja möödudes leidsid põrgulised ühise keele draakonlastega, kes samuti jagasid keerulist ajalugu. Draakonlased on tolerantsem rahvas kui enamik, seega ei vaadatud põrguliste suunas suurte eelarvamustega. Liitlassuhteid loodi ka teiste vähem levinud rahvaste esindajatega – näiteks Genasidega. 

Teiste rassidega siiski üldiselt väga hästi läbi ei saadud. Usaldus ei ole põrgulise kõige tugevam külg. Keeruline on usaldada ka oma rassikaaslasi. Kõige hullemad on suhted Aasimaridega, keda paljud põrgulised kardavad või põlgavad. Poolorkid on aga need, kellega tuntakse kõige suuremat ühtsust, kuna ka nemad on teistele tihti vastumeelsed ning mõnel pool ka vihatud.

Paljud põrgulised on kaasasündinud maagiliste võimetega. Illustratsioon: Forrest Imel

Põrguliste seas kujunes ajapikku välja laias laastus kaks stereotüüpi. Ühed, kes vihkasid oma päritolu ning teised, kes võtsid selle omaks. Viimased pöördusid tihtilugu tumedate asjaajamiste poole, püüdes mõista ja leida kurjakuulutavaid sündmusi maailmas. Kuid see ei tähendanud tingimata, et nad oleksid jalge alla võtnud kuritegeliku tee või olnud loomu poolest halvad. Vastupidi – mõned kasutasid saadud teadmisi, et nende sündmuste vastu võidelda ning seeläbi tõestada endale ning teistele, et põrgulised ei ole puhtalt päritolu tõttu halvad.

Teised põrgulised tunnevad häbi oma päritolu pärast või lausa kardavad seda. Mõned neist tunnevad tugevat vajadust teha head, et leida lunastust. Samas teised peidavad end maailma eest ära, et nad ei saaks kurja teha. Nad üritavad jääda nähtamatuks ning soovivad, et neid ignoreeritaks.

Nagu enne mainitud, siis põrgulised ei usalda ka üksteist. Seetõttu kantakse endas edasi neid samu eelarvamusi, mida teised rassid nende vastu omavad. Kuid salaja soovivad paljud põrgulised enda kõrvale teist endasugust, et kogeda kasvõi mingitki lähedust või kuuluvustunnet. Mõned on teineteist ka leidnud- kas siis kuritööpartneritena või kaaslastena, et koos head teha.

Iseloom

Põrgulistel on mitmeid tunnuseid, mille nad on oma vereliini pidi pärinud. Paljuski on nad võluvad ja targad olendid, kellel on võrgutav aura vaatamata nende kurjakuulutavale päritolule. Nad on enamikest rassidest palju kavalamad, kuid mitte kõik neist ei lase sellel välja paista. Paljud põrgulised mõistavad juba lapsepõlvest saadik, et nad on teistest erinevad.

Kuna enamus ei saanud kasvades sellise armastuse osaliseks, mida said nende inimsoost õed-vennad, siis oskavad põrgulised elult oodata kõrvaleheitmist kõigi poolt. Mõned lepivad olukorraga ning lasevad vihal ja kibestumisel üle võtta ning seetõttu võetakse jalge alla kuritegelik tee. Teised üritavad enda headust tõestada ning hakkavad tegema häid asju. Osadest neist saavad suured kangelased. Enamik põrgulisi aga jäävad kuskile kahe äärmuse vahele.

Põrgulised peavad maailmas tihtilugu üksi hakkama saama. Seetõttu on nad uhked ja salalikud. Täielikult võib loota vaid iseenda peale. Kahjuks see vaid süvendab nende vastu tuntavaid negatiivseid tundeid. Kuid need põrgulised, kelle vastu näidatakse üles lahkust ja sõprust, vastavad täielikult samaga. Kui säärane suhe on loodud, siis seda üldiselt ei murta. Seega on nende hinges peidus soov olla võrdsed ja omada häid suhteid kõigiga.

Tunnused

Ability Score Increase: Charisma +2, Intelligence +1
Moraalne kompass: Põrguliste seas võib leida kõike, kuid on teatud kalduvus kurjale
Suurus: Medium
Kiirus: 30 jalga (feet)
Keeled: Oskad lugeda, rääkida ja kirjutada Commonit ning Infernalit.


Lisaomadused: 

Põrgulik taluvus Oled tulele resistentse ning saad sellega seoses poole vähem viga*
Põrgulik päritolu Oskad manada Thaumaturgy loitsu ning oskuste arenemisel ka Hellish Rebuke ning Darkness loitsu
Pimedas nägemine Suudad näha pimedas 60 jala kaugusele

Igal juhul sobib põrguline mängijale, kes soovib mängida nobedat ja karismaatilist tegelast. Talle sobivad ideaalselt charisma põhised klassid nagu warlock, sorcerer või bard. Loomulikult võib põrgulisena mängida ka teisi klasse, eriti kui mängujuht lubab teha Tasha’s Cauldron of Everything raamatust tulenevaid origin muudatusi. Oluline on, et karakterit oleks mängijal huvitav mängida koos kõigi tema tugevuste ja nõrkustega.

X
Ostukorv
Ostukorv on tühi.

Lisa mõni toode ostukorvi, et alustada.