Dungeons & Dragons distantsilt

2020 aasta kevad keeras nii mõnelgi Dungeons & Dragons (D&D) fännil elu pea peale. Järsku leidsid seltskonnad end olukorrast, kus harjumuspäraselt ühe laua taga mängida ei saanud. Gruppidel, kel lisaks seiklemisele oli oluline ühine einestamine ja sotsialiseerumine, võis regulaarne üritus hoopiski ära jääda. Samas püüdsid paljud Dungeon Masterid (DM) ehk mängujuhid, leida variante kuidas kolida kogu ettevõtmine internetiavarustesse. Mida on vaja selleks, et D&D distantsilt mängida?

Tänaseks olen suurema osa lõppevast aastast D&D’ga tegelenud valdavalt virtuaalruumis. Olen õppinud, et kaugmängudel on nii plusse kui miinuseid. Positiivne on, et kaovad ära transpordiga seotud mured, kuna kõik istuvad oma kodudes. See omakorda pikendab mängimise aega, kuna toidumuresid ja muid kõrvalisi tegevusi on vähem. Teisalt võivad frustratsiooni tekitada erinevatest keskkondadest tulenevad kitsaskohad. Ei saa oodata, et kõigil oleks võimas arvuti, kvaliteetne mikrofon ja/või kaamera, mis alati veatult töötavad. Seega väga tihti esineb probleeme, kus mõnda mängijat ei ole kuulda või hangub ühendus täielikult. Need on mured, mis ühe laua taga olles ei teki. 

Haara arvuti või telefon, märkmik, meelepärane jook ning seiklus oma koduseinte vahel võib alata.

Tuleb olla kannatlik – nii mängija kui ka DMina. Võimalusel lahendada tehnoloogiast tulenevad probleemid juba varakult enne sessiooni, et ei peaks väärtuslikku mänguaega sellele kulutama. Soovituslik on kõne ajal sisse lülitada ka videopilt, kuna väga palju informatsioonist antakse edasi kehakeele kaudu. Emotsioonid edastuvad märksa hõlpsamalt kui saab näha oma kaaslaste näoilmeid. Lisaks loob see tunde, et ollakse koos ühe “laua” taga. Jälgida tuleks ka seda, et iga mängija saaks vabalt sõna võtta. Ühe laua taga istudes on võimalik omavahel sosistada ning pidada eraldi arutelusid, ilma et see kedagi ülearu tülitaks. Videokõnes on igasugune ülerääkimine äärmiselt häiriv ning segadust tekitav. Seega tuleks oodata oma korda ning kuulata oma kaaslaste arvamused ja ideed lõpuni.

Olles eelnevat arvesse võtnud, pakub digimäng päris huvitavaid lahendusi. Allpool tuleb juttu keskkondadest, mis pakuvad võimalusi miniatuure, kaarte jms viia füüsiliselt laualt digilauale. Seal on näiteks võimalik ehitada seinu, et mängijad ei näeks korraga tervet kaarti. Seega on mängujuhil lihtsam hoida üleval teadmatusest tulenevat pinget ning seiklejatel on omakorda suurem avastamisrõõm. Millised on need keskkonnad, mida saaks D&D distantsilt harrastamisel kasutada?

Videokõned

DMi mätta otsast vaadates kaasneb distantsmängudega veidi rohkem tööd. Kui palju – see sõltub juba mänguviisist. D&D viienda versiooni harrastamiseks ei ole ilmtingimata vaja spetsiaalset tarkvara. Kui varem oldi harjunud theater of the mind stiiliga, kus tegevus toimub asjaosaliste peas, siis ei ole vaja mõelda miniatuuridele, kaartidele ning isegi lauale, mille ümber istuda. Kõik mis seiklusel juhtub, kaasa arvatud võitlused, antakse edasi verbaalselt läbi kirjelduste. 

Seega D&D toimimiseks on vaja valida vaid meelepärane videokõnesid võimaldav keskkond nagu Discord, Skype, Google Meet, Zoom või Microsoft Teams. Isiklikult eelistan Discordi, kuna seal saab luua oma seltskonnale serveri koos tekstikanalitega. Vajadusel on võimalik anda erinevatele mängijatele ligipääs informatsioonile, mis mõeldud vaid nende silmadele. Peale selle saab Discordi kanali siduda bot’iga ehk digitaalse abivahendiga, mis mängib YouTubest või Spotifyst temaatilist taustamuusikat. Üheks selliseks abimeheks on näiteks Groovy.

Discord on saadaval ka telefonirakendusena.

Distantsilt mängides peaksid DMid olema theater of the mindi kasutades olema eriliselt valvsad. Tuleb hoolt kanda, et kõik mängijad oleksid võimalikult palju kaasatud. Kaugmängus on lihtne inimestel kaduda oma tegevustesse, kui mõni osa sessioonist ei ole haarav. See on igaühe enda vastutus, kuid ka DMi ülesanne, et keegi ei tunneks ennast kõrvalejäetuna. Seega jätkem telefonid, Netflix, Delfis surfamine kõrvale ning keskendugem mängule. Vastasel juhul kaoks kogu ettevõtmise mõte.

Virtual Tabletop

DMi töö muutub märksa keerukamaks, kui varasemalt mängiti illustreeritud kaarte, miniatuure jms kasutades. Kuidas seda distantsilt teha? Üheks võimaluseks on visuaalne materjal asetada oma lauale ning suunata kaamera sellele. Teisalt on olemas virtuaalsed lauad ehk virtual tabletop (VTT), mis ongi loodud eesmärgiga mängida lauamänge ilma, et peaks viibima ühes füüsilises ruumis. Mitmetesse taolistesse süsteemidesse on D&D erinevad aspektid juba sisse ehitatud. Nad simuleerivad kogu paberi ja pliiatsi kogemust, võimaldades mängijatel luua ja muuta oma karakterilehte ning veeretada täringuid. Lisaks saab mängujuht sinna üles laadida kaardid ja markerid (token), mida mängijatele kuvatakse. Viimaseid saavad mängijad ise ka liigutada.

Omast kogemusest toon välja kaks VTT keskkonda – Roll20 ja FoundryVTT. Roll20 sobib paremini alustajatele. See on veebipõhine ning töötab pea igal seadmel. Lisaks on seal võimalik kasutada videokõne funktsiooni, kuid selle kvaliteet ei olnud toona väga hea. Roll20 saab kasutada tasuta, kuid DMina selgus peatselt, et aja kokkuhoidmiseks oleks vaja hankida litsents. Peale tasuta variandi on veel kaks paketti, mis maksavad 50 ja 100 dollarit aastas. Üleüldine ettevalmistuse aeg on Roll20 puhul mõnevõrra väiksem kui Foundryt kasutades, kuid mängu läbi viia on viimases palju sujuvam. See oli ka põhjus, miks hakkasin uut rakendust otsima.

Olles paar kuud toimetanud, avastasin uue keskkonna – FoundryVTT. Selle kasutamiseks on esmalt vaja hankida 50 dollari eest litsents. Tegu on ühekordse ostuga, mis sisaldab kõiki funktsioone ja tulevasi uuendusi. Tasuta varianti küll ei ole, kuid eeldusel, et keskkonda kasutatakse pikemalt, on Foundry kokkuvõttes odavam. Seda rakendust kasutades on mängujuhi arvuti serveriks, mille külge ülejäänud osalejad ennast ühendavad. Seega on suureks abiks keskmisest võimsam arvuti ning kiire internet. Kui viimased puuduvad, siis tuleks kolida server mujale. Selle tarbeks on Foundry arendaja teinud diili Forge-VTT omadega, mis pakub serveriteenust säärastele digilaudadele. Forge vajab 5 eurost kuumakset, kuid lahendab paljud ühendusprobleemid.

Kuvatõmmis Foundry keskkonnast

Viimaks, Foundryt saab integreerida ka tuntud portaaliga Dndbeyond. Selleks on vaja hankida Beyond 20 laiendus (Google Chrome kasutades). Laiendus lubab veeretusi teha otse Beyondist, klikkides oma karakterilehel vastavatel nuppudel. Mängujuhtide elu teeb palju lihtsamaks VTTAssets D&D Beyond laiendus, mis loob silla kahe veebikeskkonna vahel ning laseb koletisi, esemeid ning muud säärast Foundrysse importida. Vaata Encounter Library videotest kuidas Foundryt ja laiendusi töökorda seada.

Senise kogemuse pealt saan öelda, et kaugmängude efektiivseks toimimiseks tuleb pöörata rohkem tähelepanu mängijate aktiviseerimisele. Sessioonide ettevalmistusele tulekski läheneda selle nurga alt. Kui n.ö. tavalistes mängudes on oluline, et kõigil oleks kaasavat tegevust, siis distantsil olles on see märksa vajalikum. Selleks ongi keskkonnad nagu FoundryVTT, Discord ja Spotify olulised, et saaks pakkuda võimalikult autentset ja haaravat D&D kogemust. Sellest, mida Foundry, Roll20 ning muud säärased rakendused pakuvad, tuleb pikemalt juttu tulevastes artiklites.

X
Ostukorv
Ostukorv on tühi.

Lisa mõni toode ostukorvi, et alustada.